Školské sestry sv. Františka Česká provincie

 

  

 

Jak se stát sestrou?

 

 

   

 (S.M. Rita Němcová OSF)

   

    

Na to skutečně není lehké odpovědět jednou větou.

Neexistuje totiž univerzální návod, podle jehož přesného postupu byste mohli dojít cíle – stát se „sestřičkou“ a v tomto případě sestrou ŠKOLSKOU.

Ale neklesejte na mysli!

Přece jen musí něco být, nějaká cestička, kterou se člověk dostane až ke dveřím kláštera, a nejenom, aby stiskl zvonek, ale aby se nechal též pozvat dál a s napětím, očekáváním, úžasem i nechybějící radostí se nechal doprovázet při odhalování tajemství mnoha „komnat“, než dojde až k té, kde jsou již pro něj připravené šaty (hábit) ušité na míru a závoj. A to ještě není konec „dobývání“!

Následují totiž další „komnaty“. V jedné je připraven přívěsek na krk (KŘÍŽ), takové další vnější viditelné znamení Komu a kam patříš, a knížka, ve které jsou napsána PRAVIDLA, podle kterých se rozhodneš žít a slíbíš to pěkně nahlas před těmi, kteří tak jako ty odhalují tajemství „komnat“. V poslední „komnatě“ je pak připraven větší kříž, říká se mu „slibový“, a prsten. Jsou to takové dvě viditelné, stálé upomínky na Toho, kvůli Komu a pro Koho chceš žít a dát Mu celý svůj život. A prsten připomíná, že se rozhoduješ pro věrnost a vytrvalost, ať to stojí, co to stojí – prostě „na život a na smrt“.

Abych vás ale moc nenapínala. Vysvětlím vám, co myslím pod těmi „komnatami“.

Je to docela prosté. Jsou to „komnaty“ sebepoznávání, poznávání Boha a poznávání života ve společenství. Tomuto procesu proměn říkáme FORMACE. Na počátku je to období především hledání a rozlišování, jestli jste „zazvonili na ten správný zvonek“, a potom je to čas růstu a zrání – čili práce na celý život!

Je to dobrodružství, ale STOJÍ TO ZA TO!